Vesnická liga - hokejová soutěž vesnic. Soutěže se zúčastňují hokejové týmy z města Žďár nad Sázavou a jeho okolí. Výsledky, tabulky, články, statistiky.

2. finále - sezóna 2017 / 2018

Zpět

Mistři rozhodli v nejkratším možném čase
Bohdalec vyhrál Vesnickou hokejovou ligu po sedmé za osm let

Oslavili sedmý titul za posledních osm let. Hokejisté Bohdalce vyhráli i druhé finále a v nejkratším možném čase se stali mistry Vesnické hokejové ligy. Světnov v odvetě porazili hladce 7:3. "Rozhodovalo se až ve třetím dějství, kdy Světnovští soustředili síly na vstřelení kontaktní branky a po chybách inkasovali," viděl duel lídr Bohdalce Vladimír Jaša, po jehož přesných pasech padli dva góly.

Světnov navázal na úspěchy z nedávných let, v roce 2014 bral titul, ročníky 2013, 2016 a 2018 zakončil se stříbrem na krku.

Pro bronzové medaile si během slavnostního vyhlášení výsledků 18. ročníku přišli na led hráči Vatína, Rudolec odsoudili na nepopulární čtvrtou příčku potřetí za poslední čtyři roky. "Jsem rád, že máme 18. ročník úspěšně za sebou. Zajímavé je, že konečné pořadí prakticky koresponduje s tabulkou po základní části. Jedinou výjimkou je Přibyslav, která si prohodila pozici s Rudolcem," konstatuje šéf ligy Karel Daniel.

Nyní má společně s organizátory dalších soutěží v hlavě ještě jeden nápad, který by mohl přinést atraktivní zápasy. "Rádi bychom se vrátili ke krátké tradici zápasů o Pohár Žďárského deníku. Pro vítěze Vesnické, Bystřické a Městské (Velké Meziříčí, pozn. autora) ligy bychom uspořádali malý turnaj. Pokud by byl zájem, šlo by ho rozšířit i o výběry hráčů z jednotlivých soutěží. Vše záleží na domluvě," uvádí Daniel. Turnaj by se hrál v Bystřici buď na konci března či v polovině dubna.

Příští sezona se podle jeho slov odehraje bez Olešné, která se dlouhodobě pohybovala na samém chvostu tabulky.

SVĚTNOV - BOHDALEC 7:3

Do odvety vstoupili lépe Světnovští, jako první se trefil Tlustoš. Bohdalec ale úvodní brankou Jaroslava Večeři mladšího rychle srovnal a začal využívat přibývajících nepozorností v rozehrávce. V zakončení však dlouho narážel na brankáře Nováka či konstrukci jeho svatyně, od níž se puk dvakrát odrazil zpět do hřiště. Šance měl i Světnov, v té největší ale narazil na bravurní máchnutí lapačky hostujícího gólmana.

Do vedení se Bohdalečtí dostali ve 29. minutě, kdy si na přesný pas Vladimíra Jaši najel z pravé strany Kovář a blafákem do bekhendu překonal Nováka. Svůj tým mohl Kovář krátce na to uklidnit, pohlednou přihrávkou od Luboše Jaši však pohrdl, ve stoprocentní šanci minul odkrytou polovinu klece. Důležitý moment přišel před odchodem do kabin. Střelu Vladimíra Jaši od modré šikovně tečoval ve 35. minutě Večeřa a puk zapadl za bezmocného Nováka, 1:3.

V poslední části se začalo přitvrzovat, více trestů sbírali Bohdalečtí, paradoxně jim to však pomohlo. Běžela 39. minuta a rozjetý Petr Jaša ve vlastním oslabení nadvakrát překonal brankáře, 1:4. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Bohdalec sice vyvázl z přesilovky bez poskvrny, po několika sekundách ale nahodil Vladislav Tlustoš puk do útočné třetiny, beci zaspali a Hrnčíř přesnou ranou z mezikruží snížil. Přesilovku si následně zahrál i Bohdalec a uspěl rovněž až po vypršení trestu. Jaroslav Večeřa dostal ideální pas před bránu, zkušeně zamířil a ve 44. minutě se mohl radovat z hattricku a výsledku 2:5.

V 50. minutě seděl na trestné bohdalecký Vladimír Jaša, opět mu to ale nevadilo, Kovář získal puk a své sólo z pravé strany zakončil pěknou kličkou do bekhendu. Slovo si poté vzal nejproduktivnější hráč základní části Lukáš Pošvic a nadvakrát potrestal kiks obrany, 3:6. Konečné razítko stanovil v 53. minutě Bohdalec, hráč zápasu Jaroslav Večeřa vybídl ke skórování Luboše Jašu a jeho střela kolem lapačky rozvlnila síť.

Po diváckém odpočtu posledních deseti finálových vteřin naskákali Bohdalečtí na led a společně s věrnými diváky oslavili čtvrtý triumf v řadě.

Zhodnocení Z. Veselého (vedoucí mužstva, Světnov): " Se soupeřem jsme udrželi krok pouze v první třetině. Musíme sportovně přiznat, že byl po celé utkání lepší a zaslouženě se raduje z vítězství. Gratulujeme."

Zhodnocení V. Jaši (vedoucí mužstva, Bohdalec): "První dvě třetiny jsme se Světnovem vedli vyrovnaný souboj, oba týmy čekaly na soupeřovo zaváhání. Rozhodovalo se až ve třetím dějství, kdy Světnovští soustředily síly na vstřelení kontaktní branky a po chybách inkasovali."

Branky a nahrávky: Hrnčíř, Pošvic, Tlustoš (Pošvic, Tlustoš, Vondráček) – Jar. Večeřa ml. 3, Kovář 2, L. Jaša, P. Jaša (V. Jaša 2, P. Jaša 2, Kovář 2, Jar. Večeřa ml.). Rozhodčí: Dvořák, Balcar a Štěpánek. Třetiny: 1:1, 0:2, 2:4. Nejlepší hráči: J. Kuba – Jar. Večeřa ml. Konečný stav série: 0:2.


Ozvěny 18. ročníku

Nejproduktivnější hráč základní části: Lukáš Pošvic (Světnov) 56 (33+23)
Nejlepší střelec základní části: Lukáš Pošvic (Světnov) 33
Nejlepší brankář základní části: Jonáš Mareček (Přibyslav), inkasoval 30 branek
Soutěž slušnosti po základní části: Olešná 28 tr. minut
Medailisté po základní části: 1. Bohdalec, 2. Světnov, 3. Vatín
Nejproduktivnější hráč nadstavby: Petr Jaša (Bohdalec) 22 (10+12)
Nejlepší střelec nadstavby: Petr Jaša (Bohdalec) 10

Za celou sezónu se odehrálo 114 utkání (91 v zákl. části, 23 v nadst. části), což je o 6 utkání méně proti loňskému roku. V utkáních padlo celkem 1027 branek (832 v zákl. části, 195 v nadst. části) a rozhodčí celkem rozdali 1 084 trestných minut (746 v zákl. části, 338 v nadst. části), což je o 131 trestných minut, méně než v předešlém ročníku...

Konečné pořadí:

1. Bohdalec, 2. Světnov, 3. Vatín, 4. Rudolec, 5. Přibyslav, 6. Znětínek, 7. Řečice, 8. Škrdlovice, 9. Nová Ves, 10. Slavkovice, 11. Ostrov, 12. Veselíčko, 13. Pavlov, 14. Olešná


Večeřa: Výhry rozhodně nejsou monotónní

Prožil báječný večer. Jednadvacetiletý Jaroslav Večeřa mladší táhl Bohdalec za čtvrtým titulem v řadě a celkově sedmým za posledních osm let. Ve druhém finále nasázel hattrick, navrch přidal jednu asistenci a dotlačil svůj tým k vysoké výhře 7:3. "Vždycky je o co bojovat, výhry rozhodně nejsou monotónní, týmy jsou dobré a jsme rádi, že to už dnes dopadlo," těší mladého útočníka, jenž byl u čtyř posledních titulů.

Bez zlatých medailí odjel Bohdalec ze žďárského zimního stadionu naposledy v sezoně 2013/14, kdy si je přivlastnil právě Světnov.

Letošní bohdalecké zlato se nerodilo snadno. Světnov v obou utkáních vedl a během prvního duelu se už možná viděl s vítězstvím v kapse. "Když jsme seděli po druhé třetině v šatně, rozhodně bychom za stavu 0:3 neřekli, že budeme slavit titul už dnes. Na podobné myšlenky vůbec nebyl čas, v šatně si totiž většinou jen vynadáme, a pak hrajeme líp," vzpomíná Jaroslav Večeřa mladší.

O tom, že se slušně nemluvilo, svědčil nevídaný obrat, který dokonal Aleš Chrást v samostatných nájezdech. "Nastoupili jsme hodně vlažně, báli jsme jich, hráli jsme špatně. Naštěstí Světnov udělal ve třetí třetině pár chyb, které jsme potrestali a vyrovnali. V nájezdech nás podržel brankář Martin Odehnal a právě Aleš, který poslední proměnil," vyzdvihuje Večeřa muže s maskou a střelce vítězné branky.

V odvetě potřeboval Světnov nutně vyhrát, v úvodní části šel do vedení, ale mladší z Večeřů byl proti. Pod výhru 7:3 se zapsal třemi góly a jednou asistencí. "Dělal jsem, co jsem mohl. Asi jsem si ty góly schovával na finále, můj hattrick ale není důležitý, hlavní je vítězství," skromně podotýká Jaroslav Večeřa mladší. "Hattrick už jsem nedal hodně dlouho," nevybavuje si podobně povedený mač.

Titul je pro Bohdalecké jasným cílem už před sezonou. "Vždycky do toho jdeme s tím, že chceme pohár vyhrát. Letošní finále nabídlo vyrovnané zápasy, góly nám tam napadaly až ke konci, kdy už Světnov musel otevřít hru. Soupeř má dobré hokejisty, se Světnovem to není nikdy lehké," podotýká útočník s číslem 14.

V cestě za triumfem přesto viděl silnějšího soka. "Těžší sérii jsme možná odehráli v semifinále s Rudolcem, který hraje rychleji a je víc nebezpečný. Světnov většinou přebruslíme, ale o to větší pozor si musíme dávat na jeho šikovné a zkušené hokejisty."


Pošvic: Jsme labilní, dobře rozehrané zápasy nedohrajeme

Všechny své kanadské body by vyměnil za titul pro mistra Vesnické ligy. Ročník 2017/18 ale se Světnovem nevyhraje, nejproduktivnější hráč Vesnické ligy Lukáš Pošvic svůj mančaft k titulu nepřivedl.

"Finále jsme si prohráli ve třetí třetině prvního zápasu. Šli jsme do ní za stavu 3:0, přesto jsme ještě prohráli. To je trestuhodné, něco takového se nemůže proti Bohdalci stát, jak je na koni, je těžké proti němu hrát, umí si to pohlídat," líčí Pošvic a s hořkým úsměvem dodává: "Už před odvetou jsme si dělali srandu, že i když povedeme po dvou třetinách 8:0, stejně prohrajeme. Jsme psychicky labilní, dobře rozehrané zápasy nedokážeme dohrát do konce."

V odvetě Světnov nejdříve vedl, po druhé siréně ale prohrával 1:3 a nutně potřeboval něco změnit. Jenže další těžký direkt na psychiku mužstva přinesl špatný vstup do třetí třetiny. Na jejím začátku ujel ve vlastním oslabení Petr Jaša a nadvakrát překonal brankáře. "To nám moc nepřidalo. Ale už od druhé třetiny na nás bylo znát, že nám docházejí síly. Bohdalec je na tom fyzicky líp, dělali jsme kvůli tomu individuální chyby. A že dostaneme během finále tři branky ve vlastní přesilovce? Něco si k tomu v kabině řekneme a pak uděláme hrubku, kterou soupeř využije," štve lídra statistik po základní části.

I tak ale stříbro Světnovší berou. "Teď po zápase jsme zklamaní, ale kdyby nám někdo před začátkem sezony řekl, že budeme druzí, považovali bychom to vzhledem k našemu věkovému průměru za malý zázrak."


Vatín mrzí semfinále, boje o bronz umí

Čtvrtý rok po sobě získali medaili. Na vytoužené zlato si ale hokejisté Vatína musí po bronzu, bronzu a stříbru počkat. Rok 2018 proměnili opět v dobu bronzovou. Rudolec porazili v utkání o třetí místo 6:5. "Vlastně všechny ty bronzy jsme uhráli proti Rudolci a musím říct, že ty zápasy bývají strašně vypjaté. Tentokrát jsme začali hrozně špatně, stav 0:2 jsme sice otočili na 4:2, ale pak jsme polevili, Rudolec srovnal na 5:5 a urvali jsme to až díky přesilovce," říká vedoucí vatínského mužstva Karel Sobotka. "Z bronzu máme velkou radost, sezona nebyla jednoduchá, často jsme se strachovali o body až do konce. Jsem rád, že to takhle dopadlo a chtěl bych touto cestou poděkovat obci Vatín za podporu."


Pokud ho něco za sezonu mrzí, tak semifinále se Světnovem. "První zápas jsme nezvládli (2:5), odvetu jsme vyhráli 5:4 a v rozhodujícím třetím zápase jsme si věřili, že bychom mohli vyhrát. Bohužel jsme za stavu 2:3 museli vystřídat vyloučeného brankáře a bylo po zápase, prohráli jsme 2:6," vzpomíná Sobotka.

Už nyní myslí na budoucnost: "Kluci si vyhoví, kádr šlape, ale do dvou let ho musíme omladit. Naštěstí mladé máme."

Aktuální výsledky

Rozhodující 3. finále

Bohdalec - Vatín
2 : 4


2. finále

Vatín - Bohdalec
5 : 3

o 3. místo

Ostrov - Řečice
6 : 3


1. finále

Bohdalec - Vatín
6 : 2


o 9. – 14. místo (dohrávka)

Olešná - Pavlov
2 : 5


3. semifinále

Bohdalec - Řečice
5 : 1


2. semifinále

Ostrov - Vatín
Řečice - Bohdalec
2:3SN
3 : 2

o 9. – 14. místo

Veselíčko - Olešná
Škrdlovice - Znětínek
Pavlov - Slavkovice
10 : 2
3 : 7
6 : 4


1. semifinále

Bohdalec - Řečice
Vatín - Ostrov
5 : 2
5 : 3


o 9. – 14. místo

Slavkovice - Škrdlov.
Olešná - Pavlov
Znětínek- Veselíčko
1 : 2
ODL.
7 : 4